חג שבועות הנעלם - פודקאסט לסקרנים

  • מדוע קוראים לחג שבועות על שם יחידת זמן? 

  • כיצד נהגו לציין את חג השבועות ב-2000 שנות הגלות?

  • מי התנגד לחידוש מנהג הביכורים בראשית המאה ה-20 ומדוע?​

 

לחג השבועות סיפור רב תהפוכות החושף פרקים מרתקים בקורות העם.

הקשיבו לפודקאסט על חג שבועות הנעלם ותוכלו לחדש כמה חידושים למשפחה סביב שולחן החג.

(לחצו על - Listen in browser)

מעדיפים לקרוא את הפודקאסט? הוא פה בפנים.


מה התמונה הראשונה שעולה לכם בראש כשאומרים 'חג השבועות'? ילדים לבושים בגדים לבנים חגיגיים, עטורים זר על הראש, וסל עם פירות? כמובן, אבל, אם הייתם שואלים יהודי מראשית המאה העשרים את אותה השאלה, סביר שהיה עונה: ילדים עטופים בטלית, מלקקים דבש מאותיות עץ, שמולם ספר תורה גדול. מוזר לא?

ועוד דבר, שמתם לב לשם הלא חגיגי של חג השבועות?? מי חשב לקרוא לחג על שם תרגיל מתמטי של ספירת ימים?

אני ליאור מ'אסיף – חג ישראלי', ואני מזמינה אתכם לשמוע את סיפורו של חג השבועות הנעלם.

כולנו מכירים את שבועות כאחד משלושת הרגלים, המועדים בהם עלינו לרגל לירושלים. באותה תקופה, היינו עם של חקלאים ובחג השבועות עלו לבית המקדש כשבידנו קורבן שתי הלחם, לציון סיום הקציר. מלבד פולחן הקורבנות, וההודיה לאל על שברך אותנו בשנה חקלאית מוצלחת יותר או פחות..., החג היה הזדמנות למפגש של אחווה וסולידריות עם כלל ישראל.

בחג השבועות, עם הבשלת הגידולים הראשונים מבין שבעת המינים, החיטה והשעורה, נפתחה גם עונת הביכורים, תקופה בת חצי שנה בה הביאו לבית המקדש את הפירות הראשונים. הביכורים שמשו לסיוע לחלשים ולפרנסת הלויים והכוהנים, עובדי הציבור של אותם הימים. אבל מדוע עונה שלמה? אם תחשבו על זה, לא כל הגידולים מבשילים באותו הזמן, וכאן טמון ההסבר לכך שלחג השבועות אין תאריך מדויק. יום החג נקבע לימים בהם מסתיימת תקופה בת שבעה שבועות של קציר השעורה והחיטה, הלוא היא ספירת העומר, ונפתחת עונת הבאת הביכורים לבית המקדש.

שמח לא? מסתבר שהסיפור לא היה רק אידילי. חג השבועות עמד בימי בית שני במרכז מאבק שהתחולל בין קבוצות בעם. היו מי שקשרו את חג השבועות עם האירוע המכונן של התגלות אלוהים לעם וקבלת התורה בהר סיני. לעומתם, כותבי המשנה, ראשית המנהיגות היהודית הרבנית, התנגדו למסורות אלו, שכן האמינו שההתגלות הישירה לנביאים עברה מן העולם, ושהדרך להבין את רצון האל הינה לימוד ופירוש התורה. כותבי המשנה לא הקדישו לחג השבועות ספר, מסכת בשפתם, לא קבעו לו אף מצווה מחייבת אחת, ואף נמנעו מלציין את שמו.

חורבן הבית והתרופפות הקשר לארץ תרמו גם הם להיעלמותו של החג שכן במציאות של גלות לא ניתן היה לקיים את מצוות הביכורים והעליה לרגל. בדיוק בשלב זה, הדים לסיפורים הקדומים על התגלות אלוהים לעם בסיני שהתרחשה בחג, אלו שכותבי המשנה בקשו להעלם, נעשו פופולאריים. כדי לעגן את המסורת בסיפור המקראי מצאו חז"ל פתרון בסיפור המקראי. הם ספרו את הימים מערב היציאה ממצרים, ועד מעמד הר סיני, וקבלו 50 יום. שבעה שבועות בדיוק ועוד יום, כמו ספירת העומר החקלאית. וכך, נקבע ו' בסיון כתאריך מעמד הברית בסיני והחג נולד מחדש כחג מתן תורה!

בין המסורות החדשות שיצרו היהודים בגלות השתרש המנהג להתחיל ללמד את הילדים הרכים תורה ביום החג, תוך שטובלים את הא"ב בדבש וחלב בכדי לפתות אותם לקרוא בה.

וכן המסורת של תיקון שבועות שאף תפסה תאוצה בחגיגות החג בישראל בשנים האחרונות.

רגע לפני שנגיע לימינו, תחנה קטנה נוספת בהיסטוריה הלא רחוקה. לפני כמאה שנה, חשבו החלוצים שעם שיבת העם לארצו, הכרחי להחזיר את חג השבועות למתכונתו הארץ ישראלית כחג הביכורים. בו' בסיון 1926, ערכו חברי הקיבוצים בעמק חרוד תהלוכה גדולה, שהציגה לראווה את התוצרת והפיתוחים החקלאיים החדשים. החלוצים הגדילו לעשות וגם חדשו את הרעיון הקדום של הבאת הביכורים לצרכי הכלל, אותם העניקו לקרן הקיימת לישראל, הלוא הוא ה'הדסטארט' הישראלי הראשון.

מנהג תהלוכות הביכורים הלך והתפשט ברחבי הישובים בארץ, אך היו כאלו שלא שמחו מחידוש המנהג. מה שנתפס בעיני המחדשים כקידוש החג, נתפס בקרב חוגים דתיים כחילולו הגמור, בין השאר בשל נסיעת הטרקטורים ביום שבתון. חלוצי העמק ושותפיהם הואשמו בפגיעה חמורה במסורת ובהשחתת הדור. למזלנו הוויכוחים, לפחות בנושא חג השבועות, שככו, ובמדינת ישראל נמצא מקום לאלו וגם לאלו.

נכון ואפשר לחגוג בחג השבועות את ארץ ישראל על נופיה ופירותיה, וגם את עקרונות הצדק והסיפורים המרתקים שבספר הספרים. ובאותה הרוח, אולי טוב ששם החג שתפס הוא השם המוזר. שלא אומר כלום, אך רומז לכל הסיפורים גם יחד. מה דעתכם? ומה אתם תחגגו בחג השבועות הקרוב?

זה היה סיפורו של חג השבועות הנעלם. להפעלות למשפחה ברוח החג, כנסו לאתר של 'אסיף – חג ישראלי'.

ושיהיה לכם חג שמח!

ניתן לקבל את התכנים הישר לנייד! ההודעות נשלחות לקראת החגים וע"י מנהלי הקבוצה בלבד

מעדיפים לקבל את המידע במייל?

לתכנים משתנים מדי חודש - עקבו אחרינו בפייסבוק

 מבית מכון שיטים

מכון שיטים