הידעתם?

המשותף לאירועים המרכזיים שאנו מציינים בל"ג בעומר הוא שכולם התרחשו בתקופת השלטון הרומי.(לפני כאלפיים שנה).

שלטון בר כוכבא נחשב כתקופה האחרונה של שלטון יהודי עצמאי לגמרי בארץ עד הקמת מדינת ישראל בשנת 1948.

ערב מספרי סיפורים משפחתי לל"ג בעומר

 

מראשית האנושות עמדה המדורה במרכז התרבות.

בני אדם נפגשו סביב המדורה, שרו שירים וספרו סיפורים שעברו מדור לדור. השנה לא נקיים מדורות קהילתיות, אך אין סיבה לוותר על הסיפורים! 
במקום מדורה, קיימו ערב סיפורים, ולקינוח הוסיפו פונדו שוקולד עם שיפודי פירות ומרשמלו.

שברו את השוקולד לתוך קערה. הרתיחו בסיר את השמנת המתוקה והמלח. הסירו מהאש, צקו את התערובת על השוקולד וערבבו עד שנמס. הוסיפו ליקר מכל סוג וערבבו. (אפשר להכין סיר נוסף עם שוקולד לבן לגיוון)

הכנת הפונדו

מיכל שמנת מתוקה 38% (250 מ"ל)
קורט מלח
250 גרם שוקולד מריר (2.5 חבילות)
2 כפות ליקר מכל סוג (לא חובה)
שיפודים
חבילת מרשמלו 
קוביות פירות שונים

מצרכים

הניחו את הפונדו, השיפודים, הפירות והמרשמלו במרכז המעגל ושבו סביב.

תוך כדי אכילת השיפודים ספרו את הסיפורים.

סיפורי מדורה

בל"ג בעומר הוקמו הגדנ"ע, הפלמ"ח ומספר תנועות נוער ציוניות.

שתפו את בני המשפחה בסיפורים על מדורות וטיולים תנועתיים: מדורה כיפית במיוחד, מדורה בטיול ראשון בו בישלתם לבד, סיפור מצחיק על לילה בו ישנתם מחוץ לבית וכו'.

משחק חימום - 'פתקים בכובע'

כתבו על פתקים את הביטויים המצורפים והניחו בכובע. כל בן משפחה יוציא פתק בתורו ויציג את הביטוי בפנטומימה.

באש ובמים

אין עשן בלי אש

שרוף עליך

על ראש הגנב בוער הכובע

אלף כבאים לא יצליחו לכבות אותי

סיפורי מרד נעורים

בל"ג בעומר מספרים על מרד בר-כוכבא וצבאו.

היהודים שחיו בארץ ישראל לא הסכימו לאיסורים ולגזרות שגזר עליהם השלטון הרומאי, ועל כן נלחמו למען עצמאות תרבותית ולאומית. בקשו מההורים לספר על מרד הנעורים שלהם. מומלץ להתקשר לסבא וסבתא ולבקש שיספרו סיפורים נוספים על הוריכם בנעוריהם.

סיפור בהמשכים

בחרו בן משפחה שיתחיל  לספר סיפור (משפט אחד בלבד). לאחר מכן, כל בן משפחה יוסיף בתורו משפט עד שיווצר סיפור. מומלץ לבחור סיפור הקשור בל"ג בעומר  - מדורה, אש, מרד וכו'.

דומינו סיפורים

אחד מבני המשפחה יספר סיפור מצחיק או מיוחד שקרה לו לאחרונה. המספר הבא יהיה מי שפרט בסיפור הקדם הזכיר לו סיפור משלו.

סיפורי אומץ

הלוחמים שהשתתפו במרד בר-כוכבא נדרשו לאומץ רב ואמון זה בזה. מוכנים להעמיד את האומץ והאמון שלכם במבחן? 
עמדו במעגל. אחד מבני המשפחה יעמוד באמצע, יפיל עצמו לזרועות האחרים, בעודו סומך על בני המשפחה שיתפסו אותו. לאחר מכן, שתפו במעשה שדרש מכם אומץ ואמון באחר.

סיפורי עין טובה

על פי תלמוד, בל"ג בעומר פסקה מגיפה שגבתה את חייהם של תלמידי רבי עקיבא.

המגיפה נגרמה בשל שנאת חינם וחוסר כבוד של התלמידים זה כלפי זה. הערב נספר זו לזה סיפורים על אהבת חינם: בקשו מבני המשפחה להכין שיפוד מושקע לבן משפחה אחר, ולהעניק לו את השיפוד בתוספת סיפור על מעשה טוב שעשה עבורך, או תכונה טובה שלו.

אמת ושקר

כל בן משפחה יאמר שני משפטים: משפט אמת ומשפט שקר. על שאר בני המשפחה לנחש מהו משפט האמת ומהו משפט השקר.

סיפור לפני השינה - בר כוכבא והאריה

לפני שנים רבות הרומאים שלטו בארץ ישראל. הרומאים הקשו מאוד על חיי היהודים ואף הרסו את העיר הקדושה להם, ירושלים. יום אחד קם איש אמיץ ומוכשר בשם שמעון בר-כוסבה. הוא עבר בין הכפרים וקרא להצטרף אליו למרד להחזרת העצמאות היהודית. בר-כוסבה היה לוחם אמיץ, בעל אופי מיוחד. רבי עקיבא, גדול חכמי הדור, העריך אותו מאד. הוא העניק לו את השם 'בר-כוכבא', כיוון שראה בו כוכב המאיר את הדרך. 

הלוחמים בצבא של בר-כוכבא חצבו מערות בהרים כדי להתאמן הרחק מעיני הרומאים. הם יצרו לעצמם חץ וקשת ככלי נשק ונערכו לשעת הלחימה. כשהגיעה השעה להכרזת המרד בר-כוכבא הדליק מדורה גדולה על הר גבוה. המדורה היתה סימן ללוחמים אשר הדליקו בתורם מדורות נוספות בהרים, וכך נודע על פרוץ המרד בארץ כולה. בר-כוכבא ולוחמיו נלחמו באומץ רב, ואף הצליחו להדוף את הרומאים, ולזכות לעצמאות במספר כפרים. היהודים השמחים הכריזו על בר-כוכבא כנשיא.

יום אחד הקיפו חיילים רומאים את מחנהו של בר-כוכבא, לקחו אותו בשבי והכניסו אותו לכלוב ובו אריה ענק. האריה רצה לטרוף את בר-כוכבא אך בר-כוכבא לא נבהל, והסתכל הישר לתוך עיניו. האריה המפוחד נשכב לרגליו. בר-כוכבא עלה על גב האריה ורכב חזרה למחנה המורדים כדי להמשיך להלחם ברומאים.

הרומאים היו נחושים לדכא את מרד היהודים. הם דאגו לאספקה חדשה של כלי נשק, פרשים ולוחמים, והביסו את המורדים. בקרב האחרון, שהתרחש בעיר ביתר, נהרג בר-כוכבא. המרד הסתיים, והרומאים המשיכו לשלוט בארץ ישראל. למרות כשלון המרד בל"ג בעומר אנחנו חוגגים את המאבק למען העצמאות, האומץ לפעול לטובת העם כולו ואת כוחה המלכד של המדורה. 
 

פודקאסט סודות המדורה

כל מדורה טומנת בחובה סוד.

אם תשבו סביבה מספיק זמן, תביטו בלהבות הצבעוניות, תקשיבו לפצפוץ העצים, תגלו דבר מה חדש. בפרק ל"ג בעומר בפודקאסט של אסיף תשמעו את סיפורן של שלוש מדורות מיוחדות.

 

חידון אותיות למשפט

ל"ג בעומר שמח

 

ניתן לקבל את התכנים הישר לנייד! ההודעות נשלחות לקראת החגים וע"י מנהלי הקבוצה בלבד

מעדיפים לקבל את המידע במייל?

לתכנים משתנים מדי חודש - עקבו אחרינו בפייסבוק

 מבית מכון שיטים

מכון שיטים