חג הבנות - גבורה נשית ומתכון לחנוכה

בראש חודש טבת, נהגו קהילות יהודיות במזרח התיכון לקיים חגיגה של אחוות נשים ולספר סיפורי גבורת נשים. גם לנו יש כמה סיפורים. הכנסו.


מדוע גבורת נשים מופיע דווקא בחנוכה?

במסורת שהועברה בעל פה קיימים סיפורי גבורה נשית מרתקים הקשורים בחג חנוכה.
לדוגמא, סיפורה של בת מתתיהו שסירבה לשתף פעולה עם החוק היווני המזעזע שקבע שעל כל כלה לבלות את הלילה הראשון לאחר חתונתה בבית השליט היווני המקומי. בת מתתיהו התקוממה מול כל אורחי חתונתה על אדישותם לסבל שלה ושל נשים נוספות, ובכך עוררה את מרד המכבים.

על אידה נודל שמעתם? אידה נודל נולדה בעיר מוסקבה, בירת רוסיה, שהיתה חלק מברית המועצות בעבר. ב-1971 רצתה לעלות לארץ ונתקלה בסירוב השלטון כיוון שבתקופה זו כל פעילות ציונית היתה אסורה. אידה לא ויתרה והמשיכה לנסות לעלות לארץ, ואף השתתפה במאבק למען עליית יהודי ברית המועצות לארץ. גם כאשר פוטרה מעבודתה בגלל מאבקה לא ויתרה על חלומה. כשחבריה למאבק נאסרו היא התכתבה איתם, שלחה להם ספרים, תרופות ומזון לכלא. בנוסף, היא ארגנה הפגנות ופגישות עם אורחים שביקרו בברית המועצות, כדי שיכירו במצב הרע של היהודים האסירים שרוצים לעלות ארצה. אידה נשלחה לגלות בת ארבע שנים בסיביר בשל פעילותה. בשנים אלו חוותה בדידות גדולה וקשיי הישרדות יומיומיים – השגת לחם, חימום הבית וכו'. המשוררת נעמי שמר, ילידת הארץ, בת גילה של אידה, שמעה את סיפורה והחליטה לכתוב לה שיר. בשיר הציגה את ההבדל בין החיים הנוחים שלה בא"י לבין החיים מלאי הקושי של אידה. כאשר אידה שמעה את מילות השיר של נעמי, היא התמלאה כוחות והתחזקה. במשך שנות הגלות קיבלה מכתבים נוספים שהאירו את ימיה הקשים. ראו מה השיבה לידידיה במכתב: ידידים יקרים! הדואר העביר אלי את מכתביכם, כאן בסיביר הרחוקה. מילות תמיכה ועידוד, תקווה ואמונה בניצחון ובצדק. קשה לי לתאר את הרגשתי כשקראתי אותם – הופתעתי לגלות עד כמה אנשים מבינים אותי ושותפים לאמונתי ויחד עם זאת חשתי כאב על דאגתכם הרבה, ומגוון של רגשות אחרים, שאיני יודעת לקרוא להם בשם. כשאדם נקלע למצב כמו שלי, כשחייו תלויים במידת ההזדהות של אחרים בגורלו, כאשר רוחו כורעת תחת נטל הקשיים שבדרך, וספקות מחלחלים לנשמתו, יש במכתבי התמיכה הללו משום כוח מחיה. כשאדם נקלע למצב כמו שלי ולפתע מושטות אליו מאות ואלפי ידיים, ידיים שמעולם קודם לכן הוא לא לחץ, ואפילו לא ידע על קיומן, הוא חש בעוצמה רבה את הקשר בין בני אדם, שהשפה והמרחק הפיזי מפרידים ביניהם, אך הם מאוחדים בהכרתם בכבוד האדם וברצונם להגן עליו. הצעה לשיחה בעקבות הסיפור: מה נתן לאידה כח? מה הופך את אידה לגיבורה?

מתכון ללביבות גבינה
 

מצרכים ל-15 לביבות מתוקות

250 גרם גבינה לבנה 5%

1 ביצה

2 כפות סוכר

4 כפות קמח

מעט תמצית וניל 

אפשר להוסיף 3 כפות אינסטנט פודינג וניל (לא חובה)

 

מצרכים ל-15 לביבות מלוחות

250 גרם גבינה לבנה 5%

100 גרם גבינה בולגרית מפוררת

100 גרם גבינה צהובה מגוררת

3 ביצים

90 גרם (חצי כוס + 2 כפות) קמח

1/2 כפית פלפל שחור טחון

 

אופן ההכנה

מערבבים את המצרכים עד לקבלת מרקם אחיד.

מטגנים כל לביבה במשך 2-3 דק' על מחבת משומן (אש בינונית). מניחים על נייר סופג עד לקירור ומגישים.

 

תוך כדי הכנה, ספרו לילדים על גיבורה אחת ששווה להכיר

ניתן לקבל את התכנים יישר לנייד! ההודעות נשלחות לקראת חגים וע"י מנהלי הקבוצה בלבד

מעדיפים לקבל את המידע במייל?

לתכנים משתנים מדי חודש - עקבו אחרינו בפייסבוק

 מבית מכון שיטים

מכון שיטים