חג הבנות (עיד אל בנאת)

במקביל לנר השישי או השביעי קהילות יהודיות בצפון אפריקה נהגו לחגוג בראש חודש טבת את חג הנשים - חגיגה של אחווה נשית שכללה אכילת מאכלי חלב וסיפור סיפורי גבורה על נשים יהודיות, דוגמת אסתר המלכה, יהודית וחנה בת מתתיהו.

לשמחתנו, מאז ימי המקרא נוספו סיפורי גבורת נשים רבים. בקשו מהילדים/ות לבחור תמונה המסקרנת אותם וקראו את סיפורה של גיבורה יהודית שלא הכרתם/ן.

לחצו למתכון מיוחד לחג הנשים וגלו את הקשר בין מאכלי חלב לחג.

Agnolo_Bronzino_-_Beatriz_de_Luna.jpg
Stefania_Wilczyńska.jpg
Nehama_Pohatchevsky_(1)_edited.jpg
חרות_טקלה_עם_תמונת_אביה.jpg
PikiWiki_Israel_5736_Kindergarten_at_Ris
בלה_פרוינד.jpg
 דונה גרציה-נשיא (1510-1569)

דונה גרציה הקדימה את הרצל ב-350 שנה! היא ירשה את הונו של בעלה המנוח והפכה לאישה עשירה מאוד בתקופה שבה לנשים כמעט לא היה רכוש וכוח. באותן שנים יהודי אירופה סבלו מרדיפות והסתירו את זהותם היהודית. דונה גרציה נודעה כמי שסייעה לכל יהודי שנזקק לעזרה, עד שבשלב מסוים נמאס לה. היא החליטה החלטה אמיצה... לא תאמינו. היא החליטה לקנות את טבריה! יחד עם אחיינה, דון יוסף נשיא, הם בנו מחדש את העיר ההרוסה והזמינו יהודים מרחבי האימפריה העות'מאנית לחיות בה. דונה גרציה עצמה תכננה לעלות לטבריה אך נפטרה ממחלה לפני שהספיקה להגשים את חלומה.

Agnolo_Bronzino_-_Beatriz_de_Luna.jpg
 
 נחמה פוחצ'בסקי (1869-1934)

נחמה היתה אשה רבת אשכולות - איכרה, סופרת, שופטת ופעילה למען זכות הצבעה לנשים - ואת כל אלו הספיקה לעשות ב-65 שנות חייה. נדמה שלא עצרה לרגע: היא הקימה ארגוני עזרה לפועלים ועניים, אגודה ללימוד עברית לנשים ואת האגודה הארץ ישראלית הראשונה לשוויון זכויות לנשים. 

בשנת 1919 נשים הצביעו לראשונה בבחירות במושבה ראשון לציון, ונחמה אף התמודדה לתפקיד בוועד. אמנם לפני הבחירות התקבלה החלטה לייעד שני מקומות בוועד לנשים, ללא קשר לכמות הקולות בהם יזכו, אך לאחר ספירת הקולות התגלה שנחמה קיבלה את מירב הקולות מבין כל הגברים והנשים, וזכתה בתפקיד ראשת הוועד.

Nehama_Pohatchevsky_(1)_edited.jpg
 
 אסתר שפירא גינזבורג (1881-1966)

היום הכל קורה בעברית! ברחוב, בבית הספר, בחנויות - בכל מקום מדברים עברית. אך עד לא מזמן, לפני 120 שנה, המצב היה אחר לחלוטין. אמנם היהודים התפללו בעברית, אך בשאר הזמן דיברו בשפות אחרות. כשהציונים החלו ליישב את ארץ ישראל הם הכריזו: כאן ידברו עברית! בבית הספר בו למדה אסתר שפירא גינזבורג המורים לימדו בצרפתית. אסתר כעסה מאוד וכשבגרה החליטה להקים את הגן העברי הראשון! וכך היה. היא המציאה שירים, סיפורים ומשחקים בעברית על מנת לקיים שגרת גן שכל כולה עברית. מספרים שעד יומה האחרון דיברה עברית צחה ומדויקת.

PikiWiki_Israel_5736_Kindergarten_at_Ris
 
 סטפה וילצ'ינסקה (1886-1942)

בטח שמעתם/ן על יאנוש קורצ'אק, אבל מה עם סטפה וילצ'ינסקה? 

יאנוש קורצ'אק וסטפה וילצ'ינסקה ניהלו בית יתומים מיוחד לילדים וילדות יהודים בפולין. הם הגו יחד רעיונות חינוכיים חדשניים וחינכו דורות של ילדים, אך במשך שנים רבות סטפה נחשבה לעוזרת של קורצ'אק. קורצ'אק זכה לתהילה וסטפה נחשבה לאישה העומדת לצידו. סטפה ביקרה בארץ מספר פעמים. בין המקומות שביקרה ואהבה במיוחד היה קיבוץ עין חרוד. כששמעה שבאירופה החלה המלחמה חזרה אל בית היתומים בפולין. במהלך המלחמה חברי קיבוץ עין חרוד מצאו דרך להבריח את סטפה מפולין, אך היא בחרה להישאר עם הילדים ועם יאנוש קורצ'אק עד רגעם האחרון.

Stefania_Wilczyńska.jpg
 
 חרות טקלה (נולדה ב-1938)

חרות טקלה-לגסה חיה את חייה באתיופיה ועבדה כמיילדת ואחראית טיפת חלב. בשנות ה-70 חייה השתנו ללא היכר לאחר שפגשה פעילים למען עליית יהודי אתיופיה לארץ ישראל. בשנים אלו פעילות ציונית נחשבה לפשע באתיופיה. חרות האמיצה לא נכנעה והצטרפה לפעילות למען עליית יהודי אתיופיה. היא עשתה כל שיכלה כדי לעזור ליהודים להגיע לארץ ישראל: המציאה חוזי עבודה ומלגות, החביאה בביתה יהודים שהיו בדרכם לעלות לארץ ופעילי עלייה שנזקקו לטיפול רפואי, עד שנתפסה ונעצרה. חרות הוכנסה לכלא למשך שנתיים. בשנים אלו שהתה בצינוק, סבלה התעללות, קור ורעב, אך היא לא נשברה ולא הסגירה את שותפיה בפעילות למען העלייה. שנתיים לאחר שחרורה הגשימה את חלומה ועלתה לארץ ישראל.

חרות_טקלה_עם_תמונת_אביה.jpg
 
בלה פרוינד (נולדה ב-1949)

יום אחד, כבכל שבוע, בלה פרוינד, אישה חרדית, ובנותיה, עשו קניות בשוק בירושלים. היא לא ידעה שביום זה חייה ישתנו, והיא תהפוך לאישה מפורסמת ומעוררת מחלוקת בעקבות מעשה גבורתה הלא מתוכנן. בזמן שעמדה בשוק מחבל דקר שני נערים, התיישב לידה, זרק את הסכין הרחק מגופו וסימן שהוא נכנע. בשניות החלו להתאסף סביב המחבל (ובלה שלצידו) אנשים כועסים, שצעקו: 'גברת, זוזי, אנחנו נהרוג אותו!'. בלה קמה ממקום מושבה ונשכבה על המחבל כדי להגן עליו בגופה, תוך שהיא סופגת במקומו את המכות. 

חודש מאוחר יותר סיפרה: 'אכן, המחבל דקר ילדים. למרות זאת, כיהודים - בני העם הנבחר, עלינו לקחת נשימה עמוקה בטרם ניטול את החוק לידינו'.

בלה_פרוינד.jpg

את סיפורה של בלה פרוינד תוכלו גם לשמוע בשיר הבא

 

הידעת?

המנהג לאכול מאכלי חלב בחג הנשים קשור בסיפורי גבורת נשים הקשורים בחלב. יעל השקתה את סיסרא בחלב טרם ערפה את ראשו; יהודית, גיבורה שאינה מופיעה בספרי התנ"ך, הצילה את עם ישראל מהאויב כאשר הערימה על הולפרנס, ראש מחנה הצבא האשורי, בעזרת האכלתו במאכלי גבינה והשקייתו ביין.

 
Image by Waldemar Brandt
לכבוד חג הנשים הכינו לביבות גבינה וספרו סיפורים על גבורתן של נשים שאתם/ן מכירים/ות, קטנים כגדולים.
לביבות גבינה

מצרכים ל-15 לביבות מלוחות

 • 250 גרם גבינה לבנה 5%

 • 100 גרם גבינה בולגרית מפוררת

 • 100 גרם גבינה צהובה מגוררת

 • 3 ביצים

 • 90 גרם (חצי כוס + 2 כפות) קמח

 • 1/2 כפית פלפל שחור טחון

מצרכים ל-15 לביבות מתוקות

 • 250 גרם גבינה לבנה 5%

 • 1 ביצה

 • 2 כפות סוכר

 • 4 כפות קמח

 • מעט תמצית וניל 

 • ניתן להוסיף 3 כפות אינסטנט פודינג וניל

הוראות הכנה

מערבבים את המצרכים עד לקבלת מרקם אחיד.

מטגנים כל לביבה במשך 2-3 דק' על מחבת משומן (אש בינונית). 

מניחים על נייר סופג עד לקירור ומגישים.